Myrrin pienet đ
Viikko sitten elettiin jÀnnÀÀ aikaa. Myrrin synnytys kÀynnistyi tiistaina 10.01 (tiineysvrk 60). LÀmpöjÀ seurailin muutaman pÀivÀn synnytystÀ edeltÀvÀsti. Ne laskivat kunnolla maanantai-iltana, joka ennakoi synnytyksen alkua n. vuorokauden sisÀÀn. Ja niinhÀn se sitten alkoi. Poltot kÀynnistyivÀt 9.45 ja ensimmÀinen pentu, ponteva poika syntyi pentuhuoneen sohvalle klo 10.20. Myrri hoiteli pojan kuivaksi ja nisille ja noin puolen tunnin pÀÀstÀ alkoi nÀkyÀ seuraavia polttoja. Ne voimistuivat ja tihenivÀt, mutta mitÀÀn edistymistÀ ei tapahtunut. Kun polttoja oli kestÀnyt tunnin verran, eikÀ pentua nÀkynyt eikÀ tuntunut edes kanavassa, soitin lÀÀkÀriin. Sovittiin, ettÀ lÀhdetÀÀn jollei mitÀÀn tapahdu puoleen tuntiin. Ihan niin pitkÀÀn emme odotelleet, koska MyrristÀ nÀin, ettei kaikki ole nyt kunnossa. Jarno haki auton ylös ja syntynyt pentu pakattiin mukaan laatikkoon lÀmpimÀn kauratyynyn kera. MinÀ menin Myrrin ja pennun kanssa auton takaosaan ja Jarno lÀhti ajamaan kohti HÀmeenkyrön Inuvetia. KÀynnissÀ oli melkoinen lumimyteri, ja tiet olivat auraamattomia. Melkoinen jÀnnitysnÀytelmÀ oli koko matka, ja vÀhÀn ennen klinikalle saapumista tunsin, puoliksi auton takaosassa maaten, ettÀ nyt pentu syntyy. Ja syntyikin. Heti nÀin, ettei tuo pentu ole elinkelpoinen. Se oli edelleen tiukasti kalvoissa. Myrri olisi sitÀ halunnut nuolla, mutta otin pennun pois ja kÀÀrin pyyhkeen sisÀÀn. Pentu oli pahasti epÀmuodostunut, nk. anasarka- pentu. Nesteen pöhöttÀmÀ ja kooltaan n. kahden normaalin pennun verran. EipÀ ihme, ettei synnytys edennyt. Auton tÀrinÀ ilmeisesti asiaa auttoi sekÀ Myrrin vahvat poltot. Toinen pentu, isokokoinen poika, syntyi ilman kalvoja heti tÀmÀn perÀÀn, ihme kumma elossa.
Klinikalle pÀÀstyÀmme meidÀt ohjattiin omaan hoitohuoneeseen. Annoin epÀmuodostuneen pennun hoitajalle, ja se vietiin pois. Sitten tutkimaan MyrriÀ. Ultralla katsottiin mikÀ on pentujen syke. Se oli alentunut, joten tein jo pÀÀtöksen siitÀ, ettÀ leikkaukseen mennÀÀn. Leikkauksen valmistelujen aikana syntyikin neljÀs pentu, pieni tyttö. TÀssÀ kohtaa lÀÀkÀri suositteli, ettÀ kun synnytys nyt etenee ja ollaan valvotuissa olosuhteissa, Myrri saisi jatkaa synnytystÀ itse. Heti jos ongelmia nÀkyisi olevan, niin mentÀisiin sektioon. Myrrille laitettiin nestetiputus sekÀ annettiin suoneen myös kalkkia ja oksitosiinia voimistamaan supistuksia. EpÀmuodostuneen pennun synnytys oli verottanut Myrrin voimia niin paljon, ettÀ jÀljellÀ olevien pentujen synnytystÀ yritettiin nÀin helpottaa kaikin tavoin.
Synnytys eteni hyvin ja kaikkiaan kolmen klinikalla vietetyn tunnin jĂ€lkeen meillĂ€ oli koko pentue kasassa: 4 narttua ja 3 urosta. LÀÀkĂ€ri vielĂ€ tarkisti pennut, ettei niillĂ€ ollut halkioita eikĂ€ muutakaan hĂ€lyttĂ€vÀÀ. Sitten pennut laitettiin lĂ€mpöisellĂ€ vedellĂ€ tĂ€ytettyjen hanskojen kera laatikkoon ja peiteltiin vielĂ€ pyyhkein, kotimatka saattoi alkaa. Kotona Myrri pÀÀsi heti pesulle ja Jarno vei sillĂ€ vĂ€lin pennut pentulaatikkoon odottamaan. MyrrillĂ€ oli kova kiire pentujensa luo, ja laatikkoon pÀÀstyÀÀn alkoi hoitaa niitĂ€ antaumuksella. Loppu hyvin kaikki hyvin đ
Olipas siis melkoinen synnytys, joka vÀhÀn jÀrkyttikin tuon epÀmuodostuneen pennun vuoksi. LÀÀkÀrin kanssa juteltiin, mikÀ tuollaisen voisi aiheuttaa. SyytÀ ei tiedetÀ, jokin vain oli kehityksessÀ tÀmÀn pennun kohdalla mennyt pieleen.
Nyt on viikko pentuelÀmÀÀ takana ja kaikki on sujunut hienosti. Pennut kasvavat hyvin, ovat suunnilleen tuplanneet painonsa viikossa. Pienin oli aluanalkaen 250 g, nyt melkein 500 g. Muut pennut olivat syntyessÀÀn n.320 - 380 vÀlillÀ, nyt isoin jo yli 700 g. Pienin tyttö on edelleen pieni, mutta kasvaa hyvin omaa tahtiaan. Tytön syntymÀpaino oli tasan sama kuin Minkulla aikanaan. Roteva ja hyvÀ koira Minkusta kasvoi, toivotaan ettÀ tÀstÀ tytöstÀ myös.
Valais- pennut 1 viikon iĂ€ssĂ€ đ
Pentujen valitut kodit ovat tuttuun tapaan saaneet runsaasti kuvia ja videoita pentueelle perustettuun Valais- ryhmÀÀn. Nimet ovat parhaillaan perheillÀ valittavina antamistamme vaihtoehdoista, ne tulevat olemaan Sveitsin Valaisin alueen parhaita punaviinirypÀleitÀ. Vierailuja suunnitellaan alkaen kolmen viikon kuluttua. TÀmÀ kaikki on meille kasvattajina tuttua, mutta aina kuitenkin myös uutta- jokainen pentue ja jokaisen pentueen uudet perheet kun ovat omanlaisiaan. Itse olen lomalla vielÀ tÀmÀn viikon, sitten kolme viikkoa töitÀ ja taas kolme viikkoa lomaa. Onneksi Jarno on koko ajan kotosalla, meidÀn tapaan pennuilla on seuraa 24/7.
Muu lauma on vĂ€hĂ€n ihmetellyt muuttunutta kotia ja elĂ€mĂ€njĂ€rjestystĂ€. Ihmeen vĂ€hĂ€n kuitenkin. Muillehan tĂ€mĂ€ on jo tuttua, Charmille ensimmĂ€inen kokemus pentueesta talossa. Charmi kĂ€vĂ€isi eilen PEVISA- kuvissa VentelĂ€llĂ€ KankaanpÀÀssĂ€. VentelĂ€n mukaan kaikki oli ok, mutta Kennelliitto lausui kuitenkin selĂ€stĂ€ LTV1:sen. NĂ€itĂ€ tĂ€hĂ€n pentueeseen lausuttiin kaikkiaan kolme, joka tuli vĂ€hĂ€n yllĂ€tyksenĂ€. TĂ€mĂ€ muutoshan ei koiria tule tn. koskaan vaivaamaan, eikĂ€ sulje pois jalostuksesta yms. Lonkat olivat AA ja kyynĂ€rĂ€t 00. sekĂ€ selĂ€stĂ€ VA0. Noita kolmea LTV1- tulosta lukuun ottamatta hyvin priima pentue, ja tĂ€mĂ€n puolesta kasvatus voi nĂ€illĂ€ pennuilla aikaan jatkua, jos on jatkuakseen. Katsellaan sitĂ€ asiaa muutaman vuoden pÀÀstĂ€ đ
Huippuja uutisia tuli Àiti- Myrrille toissapÀivÀnÀ: Myrri voitti Suomen NoutajakoirajÀrjestön jakaman ainoan vuosittaisen kiertopalkinnon, Paatsan Maljan! Palkinto jaetaan kaikkien noutajakoirarotujen parhaalle kÀyttö- ja nÀyttelykoiralle. Upea saavutus! LisÀksi Myrrin Morris- poika sijoittui kisassa sijalle 4. Saamme kyllÀ kasvattajina olla hyvin ylpeitÀ ja onnellisia!
YlpeĂ€ Paatsan Maljan voittaja Myrri đ